Детското облекло в България: динамика и проблеми
20 март 2025

Детското облекло в България: динамика и проблеми

* Д-р Росица Рангелова с първо по рода си научно изследване за детската мода
* * Проф. д.н. Любомир Стойков: ,,Монографията е с много висока интегрална стойност – познавателна, научна и практическа!“

Радинела Гелева

Детското облекло е не само част от всекидневието, но и важен елемент от културното наследство на една нация. В своята монография „Детското облекло в България – развитие и проблематика“ д-р Росица Рангелова проследява историята на детското облекло у нас от създаването на българската държава до днес. Това е първото по рода си изследване, което предлага цялостен поглед върху темата, разглеждайки както традиционните облекла, така и влиянието на чуждестранната мода върху българския стил.

За написването на книгата авторката е направила задълбочено проучване на литературни източници, посветени на българското облекло и фолклор. Освен това, монографията се основава на богат визуален материал – лични и архивни фотографии, публикации в списания и вестници, каталози и портрети на деца. Благодарение на тези източници д-р Рангелова анализира как външните влияния са формирали облика на детското облекло в България и доколко то е съхранило своята национална идентичност.

Изследването получава висока оценка от академичната общност и модната индустрия. Проф. Любомир Стойков, рецензент на монографията, подчертава нейната значимост със следните думи: „Монографията „Детското облекло в България – развитие и проблематика“ на д-р Росица Рангелова е актуална, значима и отговаряща на академичните критерии за този жанр. Специално ще подчертая и още едно важно обстоятелство, което засилва респекта ми към рецензирания труд. Д-р Рангелова е сред най-изявените български дизайнери на детско облекло и в определени сектори е без аналог. През 2023 година Академията за мода напълно заслужено й присъди най-високата награда „Златна игла“ в учредената за пръв път категория „Детска мода“. Чудесно е, когато автори на университетски учебници и монографии са доказали се в практиката професионалисти, майстори и експерти. Нейният дългогодишен дизайнерски опит в съчетание с надеждната теоретична и академична основа затвърждават убеждението, че представената за рецензиране монография е с много висока интегрална стойност – познавателна, научна и практическа.“

Монографията „Детското облекло в България – развитие и проблематика“ запълва важна празнина в изследването на българската мода и културна история, предоставяйки ценни наблюдения и анализи за еволюцията на детското облекло през вековете.